Alan Rickman

21. července 2008 v 15:32 | Rebeka |  Herci

Alan Rickman

Jméno: Alan Sidney Patrick Rickman
Datum narození: 21. února 1946
Znamení: Ryby
Místo narození: Hammersmith - Londýn, Anglie


Výška: 185cm
Jméno: Alan Sidney Patrick Rickman
Datum narození: 21. února 1946
Znamení: Ryby
Místo narození: Hammersmith - Londýn, Anglie
Právě rolí Severuse se Alan Rickman proslavil u spousty dětských i dospělých diváků. Někdo ho za tuto roli nenávidí a jiný miluje. Málokdo však ví, že roli přísného učitele lektvarů měl nejdříve dostat Tim Roth, ten ji ale odmítl. Až poté byla nabídnuta Alanovi, jenž se již předtím proslavil právě hraním zlých a odporných padouchů. Jestli Rickman zůstane i nadále filmovým padouchem, se dozvíme v sedmém díle Harryho Pottera.
Alan profesora s hákovitým nosem hraje opravdu výborně, ale aby vůbec mohl ukázat své herecké schopnosti, musel si hlavně ujasnit, co chce v životě dělat a jak se proslavit.

Alan Sidney Patrick Rickman se narodil Hammersmithu v Londýně jako druhý nejstarší potomek ze čtyř dětí. Pochází z velšsko-irské rodiny.
Jeho první sen byl stát se uměleckým grafikem. Proto se rozhodl vystudovat Royal Academy of Art. A tři roky po studiu pak pracoval jako grafik v Soho s jednou uměleckou skupinou. V této době se Alan seznamuje s první a jedinou ženou svého života - Rimou Hortonovou (radní londýnských částí). Od roku 1977 s ní žije v Notting Hillu, ale neožení se s ní. V šestadvaseti letech s Alan usmyslil stát hercem a z toho důvodu začal studovat hereckou školu Royal Academy of Dramatic Art (Královská akademie dramatických umění), kde získal stipendium. Následující roky strávil v několika repertoárových (např. soubor Birmingham Repertory Theathre Company) i experimentálních divadlech, pracoval v rozhlase i v televizi. Po krátkém působení v londýnském Národním divadle se stal členem Royal Shakespeare Company (1985-87), v jejíž inscenaci hry Christophera Hamptona podle Laclosova románu v dopisech Nebezpečné známosti zaujal rolí záletného vikomta Valmonta. Ve stejné roli se objevil i na Broadwayi a za svůj výkon byl nominován na cenu Tony 1987.
K jeho první velké televizní roli, a jak jinak než k roli "zloducha", ho přivedl právě již zmiňovaný "padouch" de Valmont z divadelního představení Nebezpečné známosti. Tam si ho všiml producent akčních filmů Joel Silver, jenž mu nabídl roli v připravovaném filmu Die Hard (Smrtonostná past). Byl to opravdový úspěch. Divákům se "jeho" Hans Gruber líbil a hlavnímu hrdinovi, kterého hrál Bruce Willis, se lehce vyrovnal.

Alan i přes své velké úspěchy v anketách ( 1995 - 34. místo v anketě 100 nejpřitažlivějších hvězd ve filmové historii magazínu Empire a v říjnu 1997 - 59. místo v anketě stejného magazínu o 100 nejlepších filmových hvězd všech dob) si zahrál jen jednu opravdovou filmovou roli. Byla to role Franze Antona Mesmera, nazývaného také "otec hypnotizmu", ve filmu Mesmer (1994). Pro Rickmana tento snímek hodně znamenal. S úmyslem udělat ho co nejlepší provedl společně s režisérem Rogerem Spottiswoodem několik změn ve scénáři. To se však hlavním investorům nelíbilo natolik, že odmítli projekt financovat. Vše odůvodnili tím, že s vyzněním celého díla a především hlavní postavy nesouhlasí. Dokonce řekli, že Alan Rickman není pro roli Mesmera dosti přitažlivý. Spor skončil u soudu a přesto, že se nakonec peníze sehnaly a film se natočil, do kin se nedostal, ale skončil jen na videokazetách. Po této nepříjemné záležitosti byl Alan velmi zklamán a dlouho se s tím nemohl vyrovnat. V roce 1997 se Alan představil i jako filmový režisér. Za svůj režisérský debut, citově laděný snímek Zimní host, ve kterém si hlavní roli zahrála Emma Thompsonová se svou skutečnou matkou Phyllidou Lawovou, získal hned několik cen a nominací.
Alan se objevil i ve dvou hudebních projektech. Zahrál si ve videoklipu k písni "In Demand" skupiny Texas, a ve skladbě "The Bell" z alba "Tubular Bells II", populárního Mikea Oldfielda, ho uslyšíme coby konferenciéra představujícího jednotlivé hudební nástroje.

Alan žije v USA a za svůj druhý domov považuje Kanadu. Jeho partnerkou je stále Rima Horton, avšak nežijí spolu, protože Rima je členkou správní rady jiné městské čtvrti, v níž žije. Alan je bezdětný, prohlásil, že by rodinu měl velmi rád, ale že herectví miluje natolik, že mu děti nahrazuje.

Filmy:

1978 - Romeo and Juliet (Romeo a Julie; r. Alvin Rakoff)
1980 - Smiley's People (Smileyovi lidé; r. Simon Langton);The Barchester Chronicles (Barchesterská kronika; r. David Giles)
1985 - Girls on Top (Dívkynahoře; r. Paul Jackson)
1988 - DieHard (Smrtonosná past; r. JohnMcTiernan)
1989 - The January Man (Lednový muž; r. Pat O'Connor)
1990 - Quigley Down Under (Quigley u protinožců; r. SimonWincer); Truly Madly Deeply (Opravdově,šíleně, hluboce; r. Anthony Minghella)
1991 - Robin Hood: Prince of Thieves (Král zbojníků Robin Hood; r. Kevin Reynolds); Closet Land (Uzavřená země; r. Radha Bharadwaj); Close My Eyes (Zavřimé oči; r. Stephen Poliakoff)
1992 - Bob Roberts (r. Tim Robbins)
1994 - Mesmer (r. Roger Spottiswoode);An Awfully Big Adventure (Neobvyklé dobrodružství; r. Mike Newell)
1995 - The Poet (r. Uwe Janson); Sense and Sensibility (Rozum a cit; r. Ang Lee)
1996 - Rasputin (r. Uli Edel);Michael Collins (r. Neil Jordan); The Winter Guest (Zimní host; r. Alan Rickman)
1998 - Judas Kis (Jidášský polibek; r.Sebastian Gutierrez); Dark Harbor (Temný přístav; r. Adam Coleman Howard)
1999 -Dogma (r. Kevin Smith); Galaxy Quest (r. Dean Parisot)
2000 - Blow Dry (Dohola; r. Paddy Breathnach); Play (Hra; r. Anthony Minghella)
2001 - The Search for John Gissing(Pátrání po Johnu Gissingovi; r. Mike Binder); Harry Potter and the Sorcerer'sStone (Harry Potter a Kámen mudrců;r. Chris Columbus)
2002 - HarryPotter and the Chamber of Secrets (HarryPotter a Tajemná komnata; r. Chris Columbus)
2003 - Love Actually (Láskanebeská; r. Richard Curtis)
2004 - Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (Harry Potter a vězeň z Azkabanu; r. Alfonso Cuaron).

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama